Direktori te shpejta

Fotografi te fundit

Reforma Kurrikulare

Arsimi parauniversitar ėshtė nė njė procesi reformimi, qė pėrfshin tė gjithė sistemin arsimor, dokumentacionin kurrikular, organizimin dhe vlerėsimin e tė nxėnit, reformimin e sistemeve tė formimit fillestar, tė kualifikimit dhe tė zhvillimit profesional tė burimeve njerėzore nė punė, deri tek infrastruktura fizike e institucioneve arsimore.
Element i rėndėsishėm i reformės ėshtė reforma e kurrikulės. Deri mė sot kurrikula ka qenė e organizuar nė programe tė lėndėve tė veēanta, tė cilat strukturoheshin kryesisht mė vete, tė pa lidhura me njėra tjetrėn, qė vinin theksin te formimi teorik dhe mė pak tek ai praktik...

Lexo me shume... »

Te rejat e fundit

  • Ne kuader te krijimit te Shkolles Qender Komunitare ne Shqiperi, IZHA ne bashkepunim me Save the Children, organizuan me date 4 Qershor 2014, prane MAS takimin me mesues, prinder, Drejtues shkollash dhe specialist te DAR/ZA per diskutimin e (draft) udhezuesit.

    Lexo me shume... »

  • Formati i vleresimit permbledhes plotesohet nga mesuesi i klases se trete per ēdo nxenes. Pas plotesimit te tij, Mesuesi ua tregon prinderve te cilet e firmosin. Gjithashtu Formati firmoset nga Mesuesi i Klases dhe vuloset nga Drejtori i Shkolles me vulen e njome te shkolles.

    Lexo me shume... »

  • Miratohet Udhezuesi per programet e kualifikimit te mesuesve 2014. Me poshte gjeni Udhezuesin e miratuar nga Ministria e Arsimit dhe Sportit, datat e kualifikimit te mesuesve dhe programet per vitin 2014.

    Lexo me shume... »

Video Tutoriale

Nė kuadėr tė Reformės Kurrikulare, Instituti i Zhvillimit tė Arsimit (IZHA), nė bashkėpunimin me UNICEF ėshtė duke pėrgatitur video tutorialet pėr kurrikulėn e re, bazuar nė modulet e trajnimit pėr klasėn e parė dhe tė gjashtė.

Lexo me shume... »

Publikime